American bully

Kontaktní osoba: Sára Rýdlová, tel.: +420 739 778 116Požadavky pro uchovnění: 

  • Věk pro bonitaci minimálně 12 měsíců, chov u psa povolen po dovršení věku 16 měsíců, u feny 24 měsíců.
  • Vyplněná žádost o bonitaci ZDE KE STAŽENÍ
  • Kardiologická kontrola - EKG srdce (elektrokardiografické vyšetření srdce)
  • Vyšetření čéšek - luxace pately
  • Vyšetření dysplazie kyčlí a loktů - RTG DKK a DKL 

Země původu: USA 

Zařazení: Společenské plemeno

Historie:

American bully vznikl v USA a první registrovaní psi byli v roce 2004 založeným klubem american bully kennel club takzvaně ABKC. Zakladatel klubu je je Dave Wilson. Plemeno american bully se rozvíjelo od počátku 90.let ,od křížení a selektivního chovu amerického pitbulteriéra a amerického stafordšírského teriéra. Chovatelé chtěli vytvořit psa,který bude mít tu nejlepší kvalitu z těchto dvou plemen, zejména jejich silný vzhled a dobré vlastnosti pro domácího mazlíčka. Při formulování american bully byli použity dvě velmi populární krevní linie Razor Edge a Gottyline.


Velikost: 

  • 1) POCKET - Psi měří méně než 43 cm v kohoutku, ne však méně než 36 cm. Feny měří méně než 40 cm, ne však méně než 33 cm. 
  • 2) CLASSIC - Psi měří 43 - 51 cm v kohoutku, feny měří 40 - 48 cm v kohoutku. Varianta bully klasik je americký bully, který má méně robustní stavbu těla a méně svalové hmoty než americký bully standard. 
  • 3) STANDARD - Psi: 43 - 51 cm v kohoutku, feny 40 - 48 cm v kohoutku. 
  • 4) XL - Psi měří 51 - 57 cm v kohoutku. Feny měří 48 - 54 cm. 

Pocket,standard a XL jsou stejné konstrukce těla a hlavy ,liší se jen výškou. Za to classic typ se liší lehčím tělesným rámcem oproti standardu . Do věku 1 roku jsou všechny ambully zařazeni ve stejné třídě a to standard, ve které se liší jen věkem. Tím jsou rozlišeni na výstavě. Až od 1 roku se zařazují ambully do své kategorie a typu. Je to z toho důvodu, že se dlouho vyvíjejí jak do výšky, tak i do šířky a teprve tehdy majitel zjistí typ svého ambully pro zařazení na výstavách. Na těch se dále ve své třídě dělí podle svého věku.

Barva: Všechny barvy, vzory a variace jsou povoleny a musí být posuzovány stejně.


Americký bully je společenské plemeno vyznačující se sebevědomím, radostí ze života, spolu s obrovskou ochotou potěšit a mít silné pouto se svou rodinou, což z něj dělá výborného rodinného společníka. Navzdory tomu, že svým vzhledm budí americký bully respekt, jeho chování je mírné. Jsou skvělí s dětmi a velmi přátelští s cizími lidmi, psy a dalšími zvířaty. Agrese vůči lidem nebo psům, extrémní plachost nebo brutalita je pro amerického bullyho velmi netypická a nežádoucí.

 

HLAVA 

Výrazná, velká a široká hlava je typickým znakem tohoto plemene. Středně dlouhá, široká lebka, ostře řezaná s velmi výraznými lícními svaly, zřetelný a hluboký stop.  

Uši - vzpřímené, buď přirozené nebo kupírované 

Oči - přípustné jsou všechny barvy kromě albinismu - růžové až červené (diskvalifikace). Tvar očí je oválný až do tvaru mandle, posazené hluboko v lebce a daleko od sebe. Kulaté oči jsou nežádoucí, vykulené nebo vystouplé oči jsou vadou.  Viditelnost třetího víčka - spojivky by měla být minimální  

Čumák - Středně dlouhý a široký. Délka od špičky čenichu ke stopu by měla tvořit třetinu délky lebky od špičky čenichu k týlnímu hrbolku, ale čenich by neměl být moc krátký, aby bránil normálnímu dýchání. Čumák je hranatý nebo mírně hranatý a končí ostře pod očima. Hřbetní linie čumáku je rovná a není z profilu špičatá a ohrnutá.  

Čelisti - vypracované  Spodní čelist - silná a rovnoběžná s čumákem, nikdy se nestáčí nahoru. 

Pysky - polouzavřené a dokonce je povolena mírná povislost, ale není preferována. 

Horní zuby - těsně přiléhají vně ke spodním zubům nebo nůžkovitý skus 

Nos - Velký s široce otevřenými nozdrami. Přípustné jsou všechny barvy kromě albinismu (světle růžový). 

KRK 

Silný, svalnatý, mírně klenutý, zužující se od ramen k lebce, statný až středně velký s minimálně nebo vůbec není volná kůže. 

PŘEDNÍ ČÁST TĚLA 

Ramena jsou silná a svalnatá, lopatky položené široko od sebe, směřují dozadu. Nadloktí je přibližně stejně dlouhé jako lopatka a spojeno pod úhlem 35 - 40 stupňů. 

Přední nohy - rovné a statné, kosti jsou široké nebo kulaté, záprstí je silné, krátké a téměř vzpřímené. Tlapy míří rovně vpřed. 

Délka od kohoutku k lokti je stejná jako délka od lokte k spodní části tlapy. Psi, kteří mají trochu kratší vzdálenost od lokte k zemi jsou akceptovatelní, ale nežádoucí. 

TĚLO 

Silně osvalené, masivní, objemné, středně dlouhé tělo, které působí vzhledem k velikosti psa dojmem velké síly, je typickým znakem tohoto plemene. 

Zaoblená žebra vytvářejí kompaktní hrudník, žebra jsou blízko u sebe. Hrudní koš se rozšiřuje až k lokti nebo pod něj. 

Přední nohy jsou spíše dál od sebe, čímž umožňují široký rozvoj hrudníku. 

Hrudník by měl být široký a hluboký a dobře vyplněný, ale ne zase tak velký, aby se pes nemohl hýbat. 

HŘBET 

Kratší až střední, mírně se svažuje od kohoutku ke kýtám, případně rovný s mírným sklonem od kýt ke kořeni ocasu je také přípustný. Americký bully by měl působit vzhledem hranatého těla, délka od ramen ke kýtám by měla být stejná jako délka od kohoutku k zemi. 

ZADNÍ ČÁST TĚLA 

Dobře osvalená, hlezna blízko k zemi, navytáčejí se dovnitř nebo ven. 

Osvalení, zakřivení a šířka zadní části těla musí být v rovnováze s přední šástí těla. 

Při pohledu na zadní nohy musí být rovné a rovnoběžné 

OCAS 

Středně dlouhý vzhledem k velikosti psa, směřuje dolů, zužuje se do špičky, dlouhý přibližně k hleznu. V klidu směřuje dolů, při pohybu je ocas v úrovni hřbetní linie, při vzrušení směřuje nahoru (vyzývavý ocas), ale nikdy není zatočený tak aby se dotýkal hřbetu. 

Ocas není nijak zvlněný, zakřivený nebo zauzlovaný. 

TLAPY 

Tlapy by měly mít kulatý tvar, velikost má odpovídat proporcím těla psa, mají být kompaktní, dobře klenuté a pevné 

SRST 

Krátká, lesklá, hustá, tuhá a hladká na dotek 

Kratší než 0,5 palce (1,25 cm) Vady: Kudrnatá nebo zvlněná srst. Vážné vady: dlouhá srst. 

BARVA A VZOR 

Všechny barvy, vzory a variace jsou povoleny a musí být posuzovány stejně.

Psi by měli být zdraví a neměli by být tlustí. 

Hmotnost - pro toto plemeno není doporučená určitá hmotnost. 

Výška a hmotnost by měla odpovídat stavbě těla 

Všechny varianty plemene "bully" by se měly vyznačovat vlastnostmi popsanými v části Americký bully standard, kde jsou popsány všechny klíčové prvky typické pro toto plemeno. 


"Standard" : Psi: 43 - 51 cm v kohoutku, feny 40 - 48 cm v kohoutku. Je nutné uvést, že americký bully standard není při výstavách penalizován za velké osvalení, masivní a hranatou stavbu těla. "Classic" : Jedná se o variantu základního standardu. Klasik bully je určený strukturou a stavbou těla. Obě pohlaví mají lehčí konstrukci těla a nižší tělesnou hmotnost, přesto stále vykazují znaky typické pro "bully". Typické znaky pro bully - hranatá/velká hlava; krátký/hranatý čumák; težší kosti, svaly a kompaktní tělo. Celkově mají silnější kostru a více hmoty než moderní plemena typu teriéra jako je americký pitbulteriér nebo americký staffordshireský teriér. Bully klasik vypadá spíše jako původní americký pitbulteriér nebo americký stafford, ze kterých byl americký bully vyšlechtěn. Varianta bully klasik je americký bully, který má méně robustní stavbu těla a méně svalové hmoty než americký bully standard. Kromě těchto rozdílů splňuje tato varianta všechny standardy jako americký bully standard. Psi měří 43 - 51 cm v kohoutku, feny měří 40 - 48 cm v kohoutku. "Pocket Bully" : Jedná se o variantu základního standardu. "Kapesní" bully je určen výškou v dospělosti. Psi měří 35 cm- 43cm v kohoutku. Feny měří 33- 40 cm. Je nutné uvést, že "kapesní" bully je kratší než americký bully standard. Tato varianta má stejnou stavbu těla jako varianta standard a při výstavách není penalizováno velké osvalení, masivní a hranatá stavba těla. "XL Bully": Jedná se o variantu základního standardu. XL bully je určen výškou v dospělosti. Psi měří 51 - 58 cm v kohoutku. Feny měří 48 - 56 cm. Je nutné poznamenat, že XL bully je vyšší než americký bully standard. Tato varianta má stejnou stavbu těla jako varianta standard a je žádoucí aby byly velmi osvalení a měli masivní a hranatou stavbu těla. 

CHŮZE 

Americký bully se pohybuje sebevědomě a hrdě a dává přitom najevo radost ze života, čímž na sebe strhává pozornost okolí. Chůze by měla být ladná a měla by z ní vyzařovat jeho síla. Krok musí být nevázaný, volný a rázný se "silným motorem vzadu". Přední nohy by měly být v rovnováze se zadními. Nohy se nevytáčí ven ani dovnitř, nekříží se a nedotýkají. Pes se pohybuje v jedné rovině. 


VADY

Kolébavý, kymácivý, rozvolněný, batolivý pohyb. Pohyb mimo rovinu - nohy vybočují, překřížení předních a zadních nohou nebo pokud se zadní nohy pohybují příliš u sebe až se dotýkají.

Vady, které jsou při výstavách penalizovány, ale nevedou k vyloučení

Příliš viditelná oční víčka 

Vypoulené nebo vystouplé oči 

Špičatý nebo moc protáhlý čumák 

Nedostatečně výrazný/ hluboký stop 

Slabá dolní čelist 

Dolní čelist zahnutá nahoru 

Čumák zahnutý nahoru nebo zploštělý 

Moc krátký nebo moc dlouhý ocas (měl by být přibližně +/- 2,5 cm od hlezna) 

Zatočený ocas 

Klešťový skus 

Předkus nebo podkus 

Křivý nebo zkřížený skus 

Úzký nebo slabý krk 

Příliš dlouhý nebo příliš krátký krk 

Vzpřímená ramena; lopatky vyčnívající a trčící dopředu 

Krátké nadloktí 

Tlapy vybočené dovnitř nebo ven 

Prohnuté přední nohy 

Slabé nadprstí 

Placaté nebo ploché tlapy 

Dlouhé prsty 

Hlezna vytočená dovnitř nebo ven 

Vlnitá nebo kudrnatá srst 

Pohyb: kolébavý, kymácivý, rozvolněný pohyb, batolivý

Pohyb mimo rovinu - nohy vybočují, překřížení předních a zadních nohou nebo pokud se zadní nohy pohybují příliš u sebe až se dotýkají 

Vady, které jsou při výstavách silně penalizovány, ale nevedou k vyloučení: 

Silný podkus nebo předkus (6 mm a více) 

Zalomený ocas 

Zkroucený ocas 

Zauzlovaný ocas 

Moc krátký ocas 

Dlouhá srst 

VYLOUČENÍ/ DISKVALIFIKACE 

Agresivní vystupování vůči lidem 

Růžové oči, albinismus očí 

Jednostranný nebo oboustranný kryptorchismus (chybí jedno nebo obě varlata) 

Jednostranná nebo oboustranná hluchota (hluchý na jedno nebo obě uši) 

Šroubovicový ocas

© IKC, z. s. E-mail: InternationalKennelClub@yahoo.com
 
  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!