Barevný yorkšírský teriér

Kontaktní osoba: Ingrid Sedláková, tel: +420 724 770 929

Požadavky pro uchovnění:

COLORFUL YORKSHIRE TERRIER

BAREVNÝ YORKŠÍRSKÝ TERIÉR

Původ a historie

Vysvětlení barevné rozdílnosti nalezneme právě již v historii vzniku původního plemene, Yorkshire terrier. Známými příbuznými předchůdci barevných yorkšírských teriérů jsou i skotský teriér, skye teriér, cairn teriér, west higland white teriér a o jeho dlouhou hedvábnou srst se pravděpodobně zasloužil maltézáček. Yorkšírský teriér byl uznán v anglickém Kennel Clubu jako samostatné plemeno roku 1886. V roce 1898 byl založen Yorkshire Terrier Club. Následoval mohutný rozvoj plemene a neuvěřitelná jeho popularita. Postupem doby se ze psa loveckého, užívaného též k lovení myší, krys a dalších hlodavců, případně hlídacího, stal pes společenský, chovaný zejména pro jeho krásu.

Jak lze již z původních předchůdců tohoto plemene vyčíst, yorkshire teriér byl šlechtěn z několika různých plemen s různým genetickým základem. Párováním jedinců s bílými znaky vyšlechtili manželé Biewerovi tříbarevného yorkshire teriéra, jehož vznik byl zapsán v Německu v roce 1984 pod názvem Biewer yorkshire terier ála Pom Pon. Jak lze přepokládat, souvisejíce šlechtěním tricolor se objevilo zbarvení Golddust (zlaté, zlatobílé a bílé), jenž nechala zapsat paní Kirsten Maria Sanchéz v Německu, Chocolate (hnědé) přicházející do Evropy z USA, posléze Biro (hnědobílé) v Maďarsku a nevyjímaje ojediněle početnou mutací a to Lila (hnědá ředěná modrou), taktéž z USA a také genotyp Merle na všech barevných odstínech, o jehož uznání se zasloužila Inka Cibulková, ČR. Tak řka jistotu nevmíseného dalšího plemene však vždy provází jeho barvě nadřazené pálení, tedy Tan, avšak není vyjímkou se setkat s barevným YT bez pálení.

Celý vzhled plemene se postupem času měnil, přestože typ zůstával stejný, ale téměř se nezměnila jeho povaha. Pravý terierský temperament , pohyblivost a veselost, to vše zůstalo zachováno. Právě pro tyto vlastnosti se stal Barevný yorkshire Terier tolik žádaným společníkem a průvodcem dnešního člověka.

Plemeno Colorful yorkshire terrier je zatím velice mladé a ve většině případech nevyvinuté. Jak napovídá již původ, v Evropě je rozšířenější barevná variace s bílou barvou, Amerika má vyšší početnost ve zbarvením hnědém, ale díky lukrativnosti, povaze a velikosti se plemeno rychle šíří po celém světě. Hodnota dnes ještě raritních barev štěňat se pohybuje v astronomických částkách a ne všichni chovatelé přistupují k chovu zodpovědně, proto je velice důležité při koupi tohoto plemene vybírat mezi prověřenými chovateli. Pochopitelně také pro svou nízkou početnost jsou v současné době některé barevné variace uznány pouze několika kluby, ale souvisejíce s početností jedinců jsou postupně řazeny do třídy "neuznaná plemena" i u organizací AKC a FCI. Konkrétně American Kennel Club řadí v některých zemích zbarvení tricolor a chocolate mezi "uznaná" a ostatní zbarvení mezi "neuznaná plemena". FCI řadí do kategorie "neuznaná plemena" pouze zbarvení Biewer, popř. také Golddust a to jen v některých zemích jako například v Německu, Slovensku, Rusku.. Toto se však netýká ČMKU v České republice, kde žádný barevně se lišící jedinec od původního Blue and tan yorkshire terrier nepatří zatím ani mezi neuznaná plemena. Výhledově lze však očekávat, že i my jednoho dne půjdeme s dobou či světem a barevní yorkšírští teriéři tak budou i cenově dostupnější. Ale samozřejmě všechno má svůj čas a důvod.

Standard plemene

VYUŽITÍ: společenský pes.

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 3 Teriéři.

Sekce 4 Společenští teriéři.

CELKOVÝ VZHLED: Teriér s dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Celkový obrys těla budí dojem statného těla vyvážených proporcí.

CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT: Ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér. Má vyrovnanou povahu.

HLAVA

MOZKOVÁ PARTIE:

Mozkovna: Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá.

OBLIČEJOVÁ PARTIE:

Nosní houba: Černá, knědá, modrá

Tlama: Není příliš dlouhá.

Čelisti / zuby: Dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby jsou dobře rozmístěné, čelisti jsou stejně dlouhé.

Oči: Střední, tmavé, zářivé; vyjadřují živou inteligenci, posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.

Uši: Malé, tvaru písmene V, nesené vztyčené, ne příliš daleko od sebe nasazené, pokryté krátkou srstí; jejich zbarvení je stejnoměrné, intenzivně tříslové.

KRK: Dobré délky.

TRUP: Kompaktní.

Hřbet: Rovný.

Bedra: Pevná.

Žebra: středně klenutá.

OCAS:

Dříve obvykle kupírován.

Kupírovaný: Střední délky, s bohatou srstí, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na jeho konci. Nesen je poněkud výše než hřbetní linie.

Nekupírovaný: Bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci. Je nesen trochu výše, než je hřbetní linie. Co nejrovnější. Jeho délka musí harmonicky ladit s celkem.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINY:

Celkový vzhled: běhy jsou rovné, bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je o pár odstínů světlejší na konci než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních končetinách nad lokty.

Lopatky: Správně šikmo uložené.

Předloktí: rovné

Přední tlapky: kulaté, s černými drápy

PÁNEVNÍ KONČETINY:

Celkový vzhled: Běhy při pohledu zezadu jsou téměř rovné, s mírně zaúhleným kolenem. Jsou bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci, než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na pánevních končetinách nad kolena.

Koleno: mírně zaúhlené

Zadní tlapky: Kulaté. Drápy jsou černé.

CHODY / POHYB: Pohyb prostorný s vydatným posunem. Oba páry končetin se pohybují přímo dopředu v ose těla. Hřbetní linie zůstává v pohybu rovná.

OSRSTĚNÍ

SRST: Na trupu středně dlouhá, dokonale rovná (není zvlněná), lesklá; jemné hedvábné textury, nepůsobí dojmem vlny. Nikdy nesmí bránit v pohybu. Srst na hlavě je dlouhá, v místě nasazení uší a na čenichu musí být velmi dlouhá. 

BARVA: Všechny barvy, vzory a variace jsou povoleny a musí být posuzovány stejně.

HMOTNOST: Hmotnost do 3,2 kg

VADY: Každá odchylka od výše uvedeného textu se musí posuzovat jako vada, která musí být penalizována v závislosti na její závažnosti a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.

VYŘAZUJÍCÍ VADY:

  • Agresivní nebo bázliví jedinci

  • Každý pes jasně vykazující tělesné nebo povahové abnormality musí být diskvalifikován.

Pozn.: Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.


ZAKÁZANÉ PÁROVÁNÍ:

Bílá x Bílá 

Bílá x Merle 

Merle x Merle

Jedincům z tohoto párování nebudou vystaveny rodokmeny!BARVY


Blue/ tan
Blue/ tan

Zbarvení Blue / Black (tan)

Black: Černá, černá tříslová, black, black/ tan. Nos černý.

Blue: Modrá, modrá tříslová, blue, blue/ tan. Nos černý. Tricolor
Tricolor

Zbarvení Black/ white a Tricolor

Barva černá/ bílá bez pálení (Black/ white/ no tan).

Barva černá/ bílá/ s pálením (Black/ white/ tan, Tricolor, Biewer). 

Nos černý.


Choco/ tan
Choco/ tan

Zbarvení Chocolate

Choco solid: Hnědá, Chocolate, Dark chocolate, Chocolate, Choco...

Choco/ tan: Hnědá s pálením, Chocolate/ tan...

 Nos hnědý.


Biro
Biro

Zbarvení Chocolate/ white a Biro

Barva Hnědá/ bílá: Choco/ white

Barva Hnědá/bílá/pálení: Choco/ white/ gold (tan) nebo nazýváno také Biro

Nos hnědý.Golden
Golden

Zbarvení Golden a Golddust

Zlatá: Gold

Bílá: White, Platinum

Zlatá/ Bílá: Gold/white, Golddust

Nos černý (možnost částečné depigmentace) 

Nos hnědý: Choco gold, Choco golddust, Choco platinom. Štěňata se s hnědým nosem již rodí.
VZORY NA BARVÁCH

Vzory lze přenést na jakoukoli barvu a to hned i několik vzorů na jednu barvu.Merle

Blue merle: zbarvení Black s merlováním (merle). Nos černý s možností částečné depigmentace.

Choco merle: zbarvení Brown (chocolate) s merlováním (merle). Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Lilac merle: zbarvení Lila, Lilac (ředěná chocolate) s merlováním (merle). Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Blueberry: White/ blue merle, jinak by se dalo také říct Biewer merle, tedy strakatá bílo-modrá srst, přičemž v tmavých flecích viditelné merlování. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos černý s možností depigmentace.

Chocoberry: White/ choco merle, jinak také biro merle, tedy strakatá bílo-hnědá srst, přičemž v hnědých flecích viditělné merlování. V bílé totiž merlování vidět není. Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Lilacberry: White/ lilac merle, tedy strakatá bílo-lilová srst, přičemž v lila flecích viditělné merlování. Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Tweed merle: Jinak zvané také zbarvení patchwork neboli střídavé plochy černé, hnědé a bílé barvy střídavě s blue merle nebo choco merle. Nos černý nebo hnědý. Barva očí hnědá, modrá, zelená.


BRINDLE

Žíhání je vzor zbarvení srsti. Někdy je popisován jako "tygří pruhovaný", ačkoliv žíhaný vzor je jemnější než u tygří srsti. Brindle se obvykle jeví jako černé pruhy na červeném podkladu, proto je špatně vidět na černé barvě.

Black brindle - Černé zbarvení s žíháním, nos černý

Black/ white brindle -  Černobílé zbarvení s žíháním, nos černý

Choco brindle - Čokoládové zbarvení s žíháním, nos hnědý

Choco/ white brindle - Hnědobílé zbarvení s žíháním, nos hnědý


SABLE

Black sable: u kůže zlatá, krémová, béžová barva s tmavým překryvem. Často nazývané zbarvení Ocean pearl. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Zdánlivě působící zbarvení jako mahagon, hnědá atd.. přes páteř však vede tmavší pruh. Barva v dospělosti zlatá - krémová s příměsí černých konečků např na špičce ocasu, zaměnitelný s celozlatým golddustem.. Nos černý s možností částečné depigmentace.

Choco sable: u kůže zlatá, krémová, béžová barva s tmavým překryvem. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Zdánlivě působící zbarvení jako mahagon, hnědá atd.. přes páteř však vede tmavší pruh. Barva v dospělosti zlatá - krémová s příměsí černých konečků např na špičce ocasu, zaměnitelný s celozlatým choco golddustem. Nos hnědý s možností částečné depigmentace.

Sable/ white: nazýváno také White ocean pearl nebo Adda. U kůže zlato-bílá, krémovo-bílá, béžovo-bílá barva, přičemž fleky, které nejsou bílé, mají tmavý překryv. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. U štěňat působící zbarvení jako bílomahagonová, bílohnědá atd.. Tmavé fleky v dospělosti zesvětlají na zlatou až krémovou s možnou příměsí černých konečků např. na špičce ocasu. V dospělosti zaměnitelný s golddustem s rozdílem, že tento nese gen aguti, tudíž tento gen aguti (sable) bude předávat i nadále. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér.  Nos je černý s možností částečné depigmentace.

Choco sable/ white: barva štěňat zdánlivě jako biro, ale u kůže je zlato-bílá, krémovo-bílá, béžovo-bílá barva, přičemž fleky, které nejsou bílé, mají tmavý překryv. Myšleno tak, že u kůže je srst světlá, konečky, které odrostou, jsou tmavé. Tmavé fleky v dospělosti zesvětlají na zlatou až krémovou s možnou příměsí černých konečků např na špičce ocasu. V dospělosti zaměnitelný s choco golddustem s rozdílem, že tento nese i gen aguti, tudíž tento gen bude předávat i nadále. Bílá barva v rozvržení max. do 2/3 výšky nohou, celé břicho, límec a 1/3 konce ocasu. Pokud má více bílé barvy, jedná se již o plemeno Biewer teriér. Nos je hnědý s možností částečné depigmentace.

Vzory lze kombinovat na jakékoli barvě a poté vzniká:

S černým nosem: Black merle/brindle/ sable, Black/ white merle/ brindle/ sable, Gold merle/ brindle, Golddust merle/ brindle...

S hnědým nosem: Choco merle/ brindle/ sable, Choco/white merle/ brindle/ sable, Choco golden merle/ brindle, Choco golddust merle/ white....


Merle vzor není vidět ve zlaté a bílé barvě!

Brindle vzor není vidět v černé barvě!

Sable vzor není vidět ve zlaté barvě!

Pro prokázání vzoru v těchto barvách jsou většinou zapotřebí genetické testy.


!!!Vzor merle nelze párovat s merle!!! Ostatní kombinace vzorů jsou přípustné.


© IKC, z. s. E-mail: InternationalKennelClub@yahoo.com
 
  
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!